Seznamte se 4 typy copywriterů, jejichž výskyt je poměrně častý a každý markeťák za svou kariéru potkal alespoň jednoho z nich. Kéž by šlo jejich dobré vlastnosti zkombinovat do jednoho über copywritera…
1) Pan umělec
Proč pan? Protože většinou jde o mladé chlapce, pro které je sice pod úroveň kontrolovat si pravopis, ale zato hýří vzletnými nápady – tím druhem, kdy oni to vymyslí a nějaká oběť to musí zrealizovat. Vlastně nechtějí být ani tak copywritery, jako spíše idea makery střihu Marka Prchala. Pozice copywritera je tak pro ně přestupní stanicí k něčemu většímu, kde jejich talent pro reklamu a skvělé koncepty ocení ostatní velcí mozci reklamy.
+ Některé jeho nápady jsou fakt dobré.
– Nad většinou zadání se tváří, že jsou pod jeho úroveň.
2) Slečna slohařka
Za boha jí nevysvětlíte, že má šetřit květnatými souvětími a vloženými větami. Používá slova, která cílová skupina nezná a dohledává si je ve slovníku i sám šéf. Na výtky reaguje odpovědí, že „takhle se to učili ve škole“ a „jestli tomu nerozumí, tak je to jejich problém“. Prostě vám chce za každou cenu ukázat, že je študovaná a snižovat svůj standard kvůli cílové skupině řidičů traktorů nebude.
+ Nemá problémy s pravopisem.
– Nenechá si poradit.
3) Noční hrotič/alibista
Na jeho práci poznáte, že ji dělá po nocích, nebo po návratu z večírku. Ale hlavně, že ji poslal včas – tedy 2 minuty před deadlinem (23:58). Řídí se podle klasického školního hesla „lepší poslat NĚCO, než prošvihnout datum odevzdání“. Vy mu pak text stejně pošlete zpátky k přepracování nebo korektuře a on získá cenný čas navíc. Příště o něm uslyšíte zase večer v náhradní den odevzdání, kdy se doptává na něco hrozně akutního k zadání s větou: „Tak to úplně mění situaci – to budu potřebovat ještě tak 2 dny na research.“
+ Občas se zpod kocovinového odéru vynoří opravdová copy perla… a dá se s ním jít na pivo.
– Jste z něj permanentně na prášky.
4) Povídavec
Hrozně si chce o zadání povídat – s klientem, jeho týmem, se šéfem, s cílovou skupinou, s analytikem, s vámi, s vrátným… Včera si přečetl něco o personách a prostě ten odstavec textu nenapíše, pokud nebude mít „kompletní data“. Což o to, jen kdyby se to odrazilo na výsledku…
+ Jeho neodbytnost občas způsobí, že nějaká data z klienta konečně dostaneme.
– Vše vázne, ale na druhou stranu má klient konečně pocit, že se o jeho byznys někdo opravdu zajímá.
Znáte copywritera, který reprezentuje vlastní unikátní typ? Nebo máte vlastní zkušenosti s Povídavcem, Hrotičem či Panem umělcem? Napište mi na Facebooku.