Report z akce E-shopista: Psychologie a reklama – tipy jak získat a ovlivnit zákazníky

Včera jsem po delší době zavítala na nějakou marketingovou konferenci, a protože se dlouhodobě zajímám o psychologii prodeje a výzkum cílových skupin (což by měli všichni markétéři), zaujal mě program akce Psychologie a reklama v rámci série E-shopista od Acomware. A na programu byla i přednáška Kovyho, takže nebylo o čem. Na můj vkus bruslily přednášky spíš po povrchu a byly takovým úvodem do psychologie reklamy, ale překvapivě byla hodně výživná panelová diskuze. Co mě zaujalo? Keep on reading.

Kino Přítomnost a odpolední program přednášek s velkou panelovou diskuzí uprostřed

Jelikož všichni mí známí chválí „butikové“ kino Přítomnost, využila jsem konferenci i na obhlídku tohoto venue. Atmosféra byla opravdu fajn, posezení na pohodlných gaučích a křeslech a k tomu lahodně vyhlížející občerstvení a víno a pivo s názvem „Kino“ v ceně vstupenky vykouzlilo úsměv na tváři. Horší to bylo s dýchatelností s postupem programu, ale to je holt problém míst s historií, jako je krásná budova Radost, kde se kino nachází. Za cenu vstupenky naprostá nádhera, když porovnám s desítkami akcí, které jsem zvládla za svou kariéru navštívit. Ale teď už k programu a konkrétním tipům.

Psycholožka a spoluautorka filmu Šmejdi Romana Mazalová ukázala, jak je těžké si navzájem porozumět

Nikomu to přeci doma nesmrdí, ale každý chce vůni domova

Znáte cvičení, kdy jeden vyťukává známou písničku a druhý ji musí poznat? Publikum odhadlo, že vyťukávanou písničku pozná 50 % posluchačů, ale ve skutečnosti jsou to jen 2,5 %. Nikdo vám prostě do hlavy nevidí a pokud má úplně jiný mind-set, vaše sdělení nemusí pochopit. Proto se snažte jít na zákazníky jasně a polopaticky a neočekávat, že automaticky porozumí vaší message.

Další zajímavé cvičení, jak otestovat, zda jsou vaše sdělení na webu správně navržena vzhledem k cílí, co mají plnit, je přeložit si web automaticky třeba do japonštiny a podívat se, jestli i přesto chápete, o co jde. Long story short – web nemocnice by měl na právní pohled evokovat nemocnici atd. Nejlepší je web také testovat na seniorech, dá se řici na nejslabším článku.

Vyzkoušet můžete i rozostřit pohled na svou landing page – tím vám vytanou ty nejdůležitější prvky a jestli jsou opravdu tam, kde mají být. V případě webu této konference uvidíte při mžourání pořád velký nadpis s názvem akce a tlačítko „koupit vstupenky“. A to je vše, co na té stránce vlastně potřebujte. Zbytek je nice to have.

Na závěr shrnula tipy na zaujetí v e-shopu, který zná každý zkušený copywriter.

Zásady úpravy landing page pro maximální srozumitelnost a přehlednost

TIP: Buďte konkrétní: Místo „Pták sedí na stromě“ napište „Vrána posedává na jabloni“.

„Na fontu záleží,“ říká Andrea Grigerová

Font není jen na parádu, spoluvytváří emoci

Výběr fontu pro vaše logo, web nebo celkovou firemní identitu není jen tak. Font prostě zásadně ovlivňuje to, s jakou emocí text vnímáme – připomeňte si třeba oblíbený příklad s textem „Nikdy tě nepřestanu milovat,“ kdy je jednou napsán romanticky/krasopisně a podruhé krvavým hororovým fontem 😊 A co když si vybereme třeba pro e-shop špatný font? Pokud se bavíme na úrovní líbí/nelíbí, tak o nic nejde, ale pokud font snižuje důvěryhodnost e-shopu, průšvih je na světe a je třeba s ním něco dělat (vygooglete si např. Baskerville experiment). Výběrem fontu také můžete cíleně odradit typ zákazníků, které nechcete, a omezit tak nikam nevedoucí poptávky od klientů, s kterými byste si stejně „nesedli“ – to si pochvaluje např. marketingová čarodějnice Magda Čevelová.

Když jde o důvěru, je font zásadní

Kovy s námi prolétl trendy s humorem sobě vlastním

Trendy v influencer marketingu podle Kovyho

Jako upřímně? Moc si z přednášky nepamatuji, jak mě Kovy okouzlil. Je skromný, vtipný a překvapilo mě, že sám má smíšené pocity z Tik Toku a jak vůbec pojmout tvorbu pro tento kanál, kde je konzumace obsahu tak rychlá a povrchní. Naštěstí jsem si dělala poznámky, takže vím, že nám Kovy povídal o tzv. parasociální interakci – zvláštním jednostranném vztahu, který si se svým influencerm vytvoříme a pak ho třeba oslovíme v metru, jako by to byl náš starý kámoš. Pozor by si měli dávat „vlivníci a vlivnice“ (Kovyho narážka na návrat k buditelským názvům pro cizí pojmy) na to, aby se z nich nestal chodicí billboard – budou už vnímání jen jako reklama a parasociální vztah se nevytvoří. A na závěr pár tipů, co měřit na socialu – u YT watchtime a na IG enagagement.

Výživná panelová diskuze s Alzákem, Trenýrkovým králem a Nice boyem

Velmi zajímavé otázky padaly na panelové diskuzi. Za giganta trhu vystoupila Eva z Alzy, která nám přiblížila psychologii za kampaní a hlavně logistikou kampaně „Do půlnoci objednáš, ráno v Alzaboxu máš“. Ruslan nám vysvětlil, že i přes záplavu slevových kuponů na Trenýrkárnu to mají velmi dobře spočítané a funguje jim to (rádi posílají např. rovnou jeden kupon pro vás a 2 pro kamarády, aby se šířil WOM) a pobavil klasickou rozepří mezi tím, co lidé říkají („Rádi si připlatíme za ekologické balení“) vs. jak se pak chovají (zdarma využilo eko variantu zhruba 30 % nakupujících, ale při zpoplatnění jen 9 %). Jirka Zíma z Nice boy pak přiblížil jejich strategii, která leží především na partnerech a resellerech, a to, jak celý brand zkrášlili a sjednotili s novým manažerem.

Naše 3 mozky: K čemu jsou a co na ně funguje poradil Pavel Paradýs z Blueglue

Pavel se super příjmením nám přiblížil náš plazí, savčí a lidský mozek a stimuly, které na jednotlivé složky mozku působí. Zrak je nepřekvapivě náš dominantní smysl a obrázek rozpozná až 60x rychleji než text (přečtěte si více v mém článku o reprezentatičních systémech). Proto by vaše textové sdělení mělo jít ruku v ruce s ladícím a výrazným vizuálem. Pak vyjmenoval 5 hlavních druhů stimulů, které fungují v reklamních kampaních:

  • Sobecký stimul – nabídněte zákazníkovi řešení jeho problému.
  • Kontrastní stimul – sdělení, na které si můžete rychle udělat názor: líbí/nelíbí, rychlé /pomalé, before/after. Hojně tento stimul využívá v kampaních Apple (např. Your Phone vs. iPhone).
  • Hmatatelný stimul – polidštění problému, místo toho, že má iPod 64GB pamět, napíšeme, že se vám „do kapsy vejde 1000 písniček“.
  • Vizuální stimul – POS prvky v retailu, štítky „SLEVA“, výrazný vizuál.
  • Ukotvení kontrastem – cenová kotva, střední zlatá doporučené cesta/volba.

A závěr Pavlovy přednášky? Potřebujete jednoduché a ucelené sdělení jasné jako semafor, které je správně umístěné. Abychom si reklamu zapamatovali, musíme se jí věnovat alespoň 3 vteřiny. A  btw víte, proč má většina prodejen vchod vpravo? Zkuste popátrat 😊

Hlavním tahákem jako vždy Vojtěch Prokeš z Behavio

Kreativita je stále důležitá, naboostuje výkon až 11x

Vojtěch Prokeš strašně přívětivě a srozumitelně vysvětluje mechanismus toho, jak si pamatujeme reklamy a značky, proto moc ráda sleduji i webináře jeho výzkumné agentury Behavio.

TIP:  S QR kódem na fotce dále v článku si můžete stáhnout jejich taháky pro tvorbu kampaní).

Hlavní message: Směřujte zmínku o brandu do emočně nabitých částí reklamy! A pokud to jde, tak s pozitivní emocí 😊 Vojtěch nám pak ukázal výsledky měření brandové reklamy u několika značek, které v Behaviu měří self-reportingovými dotazníky zhruba 1000 diváků.

Nerozhodujeme se racionálně, ale instinktivně
Asociace s velkou značkou v hlavách lidí
Asociace s malou značkou

Dále už nechám mluvit slidy z přednášky, kde je řečeno vše.

Stáhněte si kartičky s tipy na efektivní brandovou reklamu
Jak funguje zapamatovatelná reklama
Vojtěch Prokeš z Behavio a jak na zapamatovatelnou reklamu

Používáte při copywritingu nebo tvorbě kreativ nějaké psychologické triky? A měříte, jestli fungují? Napište mi na Facebooku.

Rubriky článku:

Mohlo by vás zajímat

Jak dělám obsahovou strategii pro online projekt: 3. díl Validace a finalizace
Jak dělám obsahovou strategii pro online projekt: 3. díl...
Když už jste nashromáždili data, roztřídili je a dali jim tvar, je na čase zainvestovat čas nebo peníze do validace toho, co j...
Co nezprasíte sami, zprasí se jinde
Perfekcionismus v copywritingu a pravda o překlepech
Když jsem před 8 lety začínala pracovat v agentuře, moje šéfka a naše hájedničková „copymáma“ Jana říkala, že 2 překlepy ...
Ať vás v novém roce provází síla... AI vás bude provázet na 100 %
Nebuďte na sebe tak přísní, nejen v content marketingu (...
Jestli čtete nějaký ten rok můj blog, buď se obsahu věnujete na plný úvazek, nebo jste minimálně vyzkoušeli pár mých tipů. A u...
Jak na ukázky své práce?
Reference v copywritingu: Jaký mají smysl?
Občas se mi stává, že mě osloví potenciální zákazník se zájmem o copywriting, ale po sdělení hodinové sazby nebo kalkulaci jeh...
Samotná data nestačí
Data vám pomohou, rozhodnout už se musíte sami
Za 8 let, co se pohybuji v internetovém marketingu, se trh posunul. Roste zájem o strategie, průzkumy, výzkumy a datové a...
Jak budou kvalitní data, tak bude životaschopná obsahová strategie
Jak dělám obsahovou strategii pro online projekt: 1. díl...
Připravila jsem pro vás 3dílný seriál o tom, jak postupuji při návrhu obsahové strategie. Pokusím se vám poradit „jak si porad...