Co se (ne)naučíte na školení copywritingu?

annacopy.cz školí e-shopaře
annacopy.cz školí e-shopaře

Minimálně každý měsíc školím online copywriting a minimálně jednou za kvartál se setkám s nenaplněným očekáváním ohledně toho, co vám jako účastníkovi takové školení může dát. Jedno vám na začátku svého blog postu můžu říci rovnou – nenaučí vás z ničeho nic psát ani se z vás přes noc (vlastně přes den) nestane copywriter. Proč tomu tak je a s čím vám naopak dobré školení copywritingu rozhodně pomůže?

Získáte tipy od zkušenějších copywriterů a příklady best practices

Určitě nechoďte na školení copywritingu s tím, že se díky němu naučíte skvěle psát – rozvíjení vlastních stylistických a pravopisných schopností je ryze na vás a jedno celodenní sezení v učebně z vás „natural born“ copywritera neudělá. Obzvlášť pokud jste ještě nezvládli ani vyjmenovaná slova a elementární práci s interpunkcí.

Mnohem lepší je přihlásit se na specializovaný workshop, kde procvičíte konkrétní dílčí druhy copy – např. poutavé titulky, popisky pro e-shop nebo PR články. Školení copywritingu je z tohoto důvodu vhodné doplnit minimálně několika praktickými úkoly a nejlépe navazujícím korespondenčním kurzem.

Pilování copywriterských schopností chce čas, trpělivost a hlavně dostatek sebereflexe – umění psát nevyčtete z knížek ani ho nekoupíte výměnou za několik vyhajpovaných školení. Na školeních se proto těšte hlavně na předávání osobních zkušeností a tipů od zkušenějších kolegů a na obecné best practices z jejich každodenní praxe.

Školení online copywritingu začíná
Školení online copywritingu začíná

Poznáte parametry kvalitního copy

Školení copywritingu pomůže nejen samotným psavcům, ale hlavně těm, kteří o obsahu ve firmě rozhodují a dohlížejí na jeho kvalitu. Stejně jako obyčejný strávník pozná, že jídlo se dnes kuchařovi nepovedlo, i selský rozum průměrně inteligentního manažera dokáže rozpoznat čtivý text od nudného.

Trochu složitější situace nastává při náležitostech online textu, kdy do hry vstupuje tolik skloňované SEO – tam už je pro posouzení nutné mít základní rozhled a znalosti, které získáte třeba právě na školení online copy nebo seo copywritingu (ano, říkám tomu tak, protože je to nejvýstižnější a nemusí se jednat jen o tupý keyword stuffing), ať jste copywriter, manažer nebo provozovatel webu.

Naučíte se o obsahu uvažovat v souvislostech

Nejzásadnější částí školení copywritingu je pro mě osobně obsahová strategie. Proto s ní také obvykle začínám. Vždy je lepší tvořit s alespoň hrubou strategií, než publikovat páté přes deváté a navíc třeba své aktivity ani nevyhodnocovat. Za největší přínos školení online copywritingu proto nepovažuji poučky o optimální délce titulku či o tom, zda používat v copy negativní výrazy a emoce, ale poznání, že pokud napíši A, musím logicky napsat i B a nezapomenout třeba při textování e-shopu na microcopy nebo potvrzovací e-maily. Očekávejte proto od školení copywritingu spíše nasměrování na správnou cestu než zázračný elixír, po kterém ráno vstanete jako nový Ogilvy.

Odcházeli jste někdy ze školení copywritingu či obsahového marketingu zklamaní? Nějaké školení se vám naopak obzvlášť líbilo? Napište mi na Facebooku.

Rubriky článku:

Mohlo by Vás zajímat

5 let školení copywritingu ve vašich titulcích: 2. díl
Vymyslet titulek a předmět e-mailu pro různé elektrické pomocníky? Ano, dojde i na bobra… Už 5 let dávám na školení...
Na jakých akcích a školeních se v létě 2021 potkáte s...
I během léta se rádi vzděláváte v marketingu a práci s obsahem? Mrkněte na akce a školení, kde se se mnou můžete ...
Jak natáčet e-learning copywritingu? Tipy od Aničky a...
Takhle nám to spolu slušelo v roce 2015 při zakládání obsahové agentury Content Wizards Už je to rok, co jsem natáčela sv...
5 tipů, jak v copy obhájit cenu před zákazníkem
K dnešnímu blog postu mě inspirovala přednáška „Jak proniknout do zákazníkovy hlavy“ od Juraje Saska na Povinném čtvrt...
Úskalí online školení copywritingu a 3 tipy, jak na n...
Už došlo i na mě a to jsem se ještě před rokem na startu coronokrize dušovala, jak školit online nikdy nebudu. Jako jó, něj...
Ungr, Řezáč, Dolejšová: 3 lektoři radí, jak skvěle šk...
Tentokrát jsem si pro vás připravila na annacopy.cz trochu neobvyklý formát – abych navázala na minulý článek o specifikách...