3,14 důvodů, proč použít čísla v nadpisu

Čísla do nadpisů, čísla do mezinadpisů, čísla do bulletpointů, čísla v textu v numerické podobě – to jsou v kostce nejčastější doporučení, co se týče copywritingu nadpisů a body copy. Existují ale nějaké studie, které magickou sílu čísel potvrzují? Opravdu upoutají pozornost a pomohou vám prodávat? Pojďme si to rozebrat pěkně jedno po druhém. Nebo 1 po 2.?

Články s čísly v nadpisu měly vyšší proklikovost i sdílení

Mezi moje nejoblíbenější „případovky“, kterými na školení copywritingu dokládám sílu čísel, je několik let starý test, který na svém blogu provedla agentura Visibility. Pečlivě si vyhodnocovali výkon jednotlivých článků (jejich šablonu na sledování výkonu obsahu si určitě stáhněte) a vypozorovali zajímavé kauzality nejen, co se týče čísel. Na co přišli?

  • Články s číslem v titulku si zobrazilo 2x víc návštěvníků než ty bez čísla.
  • Počet sdílení článků s číslem v titulku byl vyšší o 30 %.

Nejvíce jim fungovaly titulky s čísly a následující stavbou:

X věcí, které jsem se naučil/a…

Jak (něco udělat) v X jednoduchých krocích

X tipů pro…

X kroků k…

Těchto X rad vám pomůže…

X rad, jak být výkonný při práci. Číslo 8 musíte zkusit!

X věcí, které určitě nevíte o psaní nadpisů

To už je docela pádný důvod zakomponovat číslo do titulku, což? V ukázkách níže pojali autoři doporučení na čísla v nadpisu opravdu od podlahy – co myslíte, je to už moc?

TIP: Výhodou použití číslovek ve článku typu „5 rad, jak vybrat dětské nosítko“ je i to, že evokuje krátký a přehledný článek, který rychle proskenuji a hned se dozvím to hlavní.

Lépe fungují lichá čísla

S další zajímavou statistikou založenou na porovnání 150 000 článků přišel Content Marketing Institute. Co se CTR týče, lépe než sudá fungovala v nadpisech lichá čísla. A to o 20 %. Výzkum už je starý skoro 14 let, ale myslím si, že poznatky z něj stále platí – z lichého čísla jsou lidé tak nějak vykolejení, neklidní. Víc je zaujme. Podobně fungují i „divná“ čísla, jako v nadpisu tohoto článku – 3,14. Z podobného ranku je třeba nástupiště 9 ¾ z Harryho Pottera. Zkuste je v nadpisu chytře použít.

Vsaďte na „biblická“ čísla

Výše jsem zmínila čísla, která nás zneklidňují, ale co čísla, která se označují za duševně perfektní číslice? Má jít o číslice 3, 7, 10, 12 – ty mají v bibli význačné postavení, jsou nejčastěji používané, a proto na nás působí silně a symbolicky. Sami si vzpomeňte na svou oblíbenou pohádku – to jsou samí 3 bratři, sedmero zámků…

Vždy použijte číslici než číslo napsané slovně

Uff, jsem copywriter a jak ten mezinadpis blbě zní, ale asi chápete, co chci říct 😊 Naprosto zásadní při používání čísel v copywritingu je psát čísla numericky, nikoliv je rozepisovat jako na složence. Potvrzuje to i eyetrackingový výzkum slovutného Nielsenova institutu: „Číslice často zastaví skenování oka a zafixují ho, i když jsou vloženy do masy slov, která uživatelé jinak ignorují.“ Proč?

  • Čísla reprezentují fakta. Proto zaujmou nejen ve článcích, ale především v produktových textech, kde rychle ukážou kolik, jak dlouho, velikost, výkon atp.
  • Čísla mají jiný tvar než písmena (duh…), a proto vyčnívají a zaznamenáte je v textu i periferně, aniž byste k nim museli lineárně dočíst.
Čísla vždy lépe a rychleji komunikují, tady třeba informace o společnosti
Čísla vždy lépe a rychleji komunikují. Tady třeba základní informace o společnosti Saint-Gobain.

Každopádně v Nielsenově článku narazíme i na ošemetnou věc, že psaní čísel numericky nesnášejí korektoři, a ti oldschooloví vám je budou vehementně rozepisovat. Rozepisovat čísla do stovky doporučují i respektované styleguidy. Najdeme v nich ale i dobré rady, jako pravidlo, že číslo na začátku věty se má rozepisovat. S tím naprosto souzním a na školeních vždy dávám příklad:

První 3 výherci získají zájezd. X 1. 3 výherci získají zájezd.

Takže doporučení „číslice rozhodně ano“ platí skoro v 99 % případů, ale zapojte i selský rozum. Nebudete psát numericky čísla jako 1 000 000 000 – to raději 1 miliarda (ale ne jedna miliarda). Na druhou stranu 1 000 000 by se ještě numericky zvládnout dal. Je to prostě nejen o číslech z A/B testů, ale i o citu. Tak a teď si jako pochvalu za napsání článku zajdu na jedno… nebo na 1? 🤔

A není to málo Antone Pavloviči?
A není to málo Antone Pavloviči?

Jak to máte s čísly vy? Zkoušeli jste porovnávat výkon obsahu s čísly v nadpisu a bez čísel? Napište mi na XFacebooku nebo na LinkedInu.

Rubriky článku:

Mohlo by vás zajímat

V copywritingu se nesmí nic přehánět
5 copy trendů roku 2016, ze kterých se rychle stalo kliš...
Když se to s nějakým obratem, frází nebo slovem přehání, za chvíli se z nich stane obehrané klišé. U kterých evergre...
Rozhovor s Aničkou Sálovou pro Top Vision
Rozhovor pro Top Vision: Jak na interní a externí firemn...
Poslechněte si rozhovor s mou maličkostí pro firmu Top Vision, kde vedu kurzy kreativního psaní ve firemní praxi a kurzy HR ko...
V létě 2012 jsem začala koketovat s copywritingem, na podzim jsem pak nastoupila do H1.cz a v lednu 2013 si šla pro "živnosťák"
Jak se za 10 let změnil (můj) svět copywritingu?
Je to tak. Přesně před 10 lety jsem začala s copywritingem. A co si budeme povídat, tehdy se obsah (minimálně ten online)...
Využijte myšlení lidí v copywritingu
Reprezentační systémy aneb Jaké copy pro jaký typ lidí?
Teorie reprezentačních systémů vycházející z neurolingvistického programování se zaměřuje na rozlišování typů lidí dle sm...
Proč vám obsahový marketing nefunguje?
3 nejčastější důvody, proč vám obsahový marketing nefung...
Máte pocit, že i přes slibný start se vám ani po čase investice do content marketingu stále nevrací? Pojďme se podívat, zda jd...
Fungují otázky v copywritingu?
Síla otázky: Opravdu fungují otázky v nadpisu copy?
Často na školeních říkám, že otázka v nadpisu je ukázkou nedostatku momentální inspirace. Když nevíte coby, narvěte tam o...