Bez briefu ani ránu. Co musí copywriter vědět o vašem projektu?

Čím více detailů, tím lepší copy

Čím více detailů, tím lepší copy

Cesta ke copy, které zaujme a zahraje na správnou strunu zákazníkovy povahy, začíná u vyčerpávajícího breifu všech zainteresovaných stran: objednavatele, copywritera a případně zástupců agentury (web developerů, internetových marketérů). Maximum informací a podkladů pomůže copywriterovi dostát všemu, co od nových textů očekáváte.

Jak by měl vypadat briefing před textací nového webu?

1)      Copywriter se musí důkladně seznámit s oborem objednavatele a nabízenými produkty.

Pozvání na školení přímo do firmy nebo posezení nad katalogem s „produkťákem“ dělá divy. Které zboží jde nejvíc na dračku? Co si přejete vyzdvihnout a co naopak upozadit? Bude se nějaký výrobek nebo služba vyřazovat z nabídky, přibude nový atd.? Máte style guide, který ve vaší společnosti upravuje způsob práce s texty a názvy produktů? Inspiraci copywritera může stimulovat i vyzkoušení výrobků na vlastní kůži.

2)      Zvláštní důraz klademe na co nejvíce detailů o cílové skupině daného webu.

Co je to vlastně za člověka, který přijde na nový web? Poznamenejte si vlastnosti typické persony, její demografické údaje nebo zda preferuje formální, či uvolněnou komunikaci.

3)      Na základě oboru objednavatele a cílové skupiny, kterou chce oslovit, stanovte komunikační styl webu.

Chcete klást důraz na kvalitu produktu, nebo na image a status, který se k produktu váže?  Mají být texty „odvážné a crazy“? – Jak moc?

4)      Objednavatel a marketéři by měli představit konkurenci v daném oboru a říci, jak se zrovna my chceme odlišit. V závislosti na trhu zvolíme i vhodná klíčová slova.

Konkurence nabízí produkty jen v jedné barvě? Vyzdvihněme v textech obsáhlý sortiment v několika barevných provedeních. Schází konkurentům osobní přístup k zákazníkům? Sepíšeme krátký medailonek kontaktních osob.

5)      Web developeři představí wireframy, návrh informační architektury a grafiku, aby měl copywriter představu o výsledném celku.

Jak má vypadat interní prolinkování? Otextujeme hlášky a metadata?

Konkrétní zadání dělá veselé copywritery a ještě šťastnější zákazníky, pamatujte proto vždy na co nejdetailnější brief.

Chybělo vám v briefu něco? Napište mi na Facebooku.